retinol

Koniec ze zmarszczkami, przebarwieniami i plamami pigmentacyjnymi - czas powitać promienną cerę pełną blasku! Oto kilka powodów, dla których retinol powinien być stałym punktem Twojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Ten aktywny składnik odkryto już w 1913 roku, ale dopiero teraz tak naprawdę doceniono go w branży kosmetycznej. Retinol występuje w postaci witaminy A, która przyczynia się do wzrostu aktywności enzymów, aktywuje podział i odnowę komórek oraz minimalizuje szkodliwy wpływ wolnych rodników na skórę. W młodym wieku organizm wchłania witaminę A z pokarmów, a następnie przekształca ją w retinol. Zewnętrzna warstwa skóry regeneruje się średnio co 28 dni. Z wiekiem regeneracja warstw skóry jest wolniejsza, a przemiana witaminy A w retinol zachodzi rzadziej, również ze względu na dużą ekspozycję skóry na promienie UV. Z powodu tych przemian skóra traci z biegiem lat swoją elastyczność. Produkty zawierające retinol, takie jak serum czy krem, są więc doskonałymi kosmetykami wspomagającymi walkę z procesem starzenia się skóry.

 

Działanie retinolu w kosmetykach

  • Najlepszą ochroną przed starzeniem się skóry jest ochrona przeciwsłoneczna - zaraz po niej jest retinol.
  • Retinol był pierwotnie stosowany w leczeniu trądziku, dziś pomaga na wiele różnych problemów skórnych.
  • Retinol to czysta forma witaminy A, która jest naprawdę skutecznym składnikiem aktywnym, przyspieszającym odnowę komórek i wspomagającym proces regeneracji skóry.
  • Organizm przekształca retinol w kwas witaminy A i stymuluje komórki tkanki łącznej do dodatkowej i wytężonej pracy. Proces ten nie zachodzi, jeśli koś ma za mało witaminy A w skórze. A więc komórki zapadają się.
  • Retinol hamuje enzymy niszczące kolagen - równie ważny dla jędrności skóry.

 

Polecamy

Pochodzenie

Retinol to naturalna forma witaminy A, która odgrywa ważną rolę w budowie i wzmacnianiu struktur skóry. Stymuluje produkcję kolagenu, tworząc pod skórą stabilny szkielet, dzięki czemu redukuje głębokość zmarszczek. Pozytywnie wpływa na grubość i elastyczność skóry, a także na odnowę naskórka i wygląd skóry. Retinol występuje również w tłuszczach zwierzęcych, oleju z wątroby ryb lub roślinach zawierających beta-karoten. Poza tym jest wytwarzany wyłącznie w sposób syntetyczny. To składnik zakazany w produktach ekologicznych.

Zastosowanie

Produkty na bazie retinolu należy aplikować wieczorem, na wcześniej oczyszczoną twarz. Stosowanie retinolu skutkuje szczególną wrażliwością skóry na światło i jej podatnością na uszkodzenia. Zbliżający się sezon jest więc idealny, aby dostarczyć skórze witaminę A. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na poranną aplikację retinolu, zawsze pamiętaj o nałożeniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Retinol potrzebuje trochę czasu, aby optymalnie rozwinąć swoje działanie, ponieważ skóra musi się do niego przyzwyczaić. Reakcja ze strony skóry jest jak najbardziej normalna. Oznacza to, że produkt działa i możesz powoli żegnać się ze zmarszczkami i drobnymi liniami.

 

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

Przez pierwsze 6-8 tygodni zalecamy stosowanie retinolu o bardzo niskim stężeniu. Produkty te możesz w prosty sposób włączyć do aktualnej pielęgnacji nawilżającej. Kosmetyki z retinolem wdrażaj powoli do swojej rutyny. Testuj produkt 1-2 razy w tygodniu - jeśli nie ma problemów, po 3-4 tygodniach możesz zwiększyć częstotliwość stosowania. Zbyt duża ilość retinolu jest zwykle zauważalna dopiero po 2-4 dniach - daj skórze czas, aby zareagowała na składnik aktywny i obserwuj efekty. Stosuj produkty z retinolem wieczorem, aby aktywny składnik retinol nie został uszkodzony przez promienie UV. Dzięki temu skóra zregeneruje się przez noc. Pamiętaj, że najwyższe stężenie nie zawsze daje najlepszy efekt.

 

Formy retinolu