Oczyszczanie twarzy

929 Artykuły
12727
4,5/5 na podstawie wszystkich ocen

Codzienne oczyszczanie twarzy jako podstawa każdej rutyny pielęgnacyjnej

Codzienne oczyszczanie twarzy to podstawa do uzyskania promiennej cery. Tylko wtedy, gdy dokładnie usuniesz wieczorem obumarły naskórek, pot i pozostałości makijażu, skóra zregeneruje się w nocy i ponownie zachwyci swoim naturalnym pięknem. Rano wystarczy ją szybko odświeżyć i przygotować do całodziennej pielęgnacji. Do oczyszczania twarzy dostępne są różne produkty:

  • Pianka oczyszczająca: Nanieś ją na zwilżoną twarz, delikatnie wmasuj i spłucz. Zalecana do codziennego stosowania.
  • Mleczko do twarzy: Jest również bardzo łagodne dla skóry i zazwyczaj nie zawiera wysuszającego alkoholu. Równie łatwe w użyciu jak pianka oczyszczająca.
  • Tonik: Odświeża i oczyszcza. Tonik stosuje się po umyciu skóry, aby przygotować ją do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych.
  • Mydło do twarzy: Mydło w kostce jest szczególnie łatwe w użyciu: Zwilż twarz, natrzyj mydłem policzki lub wmasuj dłońmi. Następnie spłucz i ciesz się czystą cerą.
  • Chusteczki do demakijażu lub oczyszczające: Szybka opcja do stosowania w międzyczasie i dla każdego, kto się spieszy. Wystarczy dokładnie przetrzeć twarz nawilżanymi chusteczkami i usunąć wszelkie pozostałości makijażu.

Dzięki różnorodności dostępnych produktów, codzienne oczyszczanie twarzy jest dziecinnie proste. Najważniejsza zasada: Wybrany produkt musi być odpowiedni dla Twojego typu skóry. Jeśli masz wrażliwą skórę, najlepiej wybrać kosmetyk niezawierający alkoholu i perfum, aby nie narażać jej na dodatkowy stres. Jeśli masz grubą, odporną skórę, możesz korzystać z uniwersalnych produktów oczyszczających do wszystkich rodzajów skóry.

Łagodne oczyszczanie twarzy dla gładkiej i świeżej skóry

Jeśli mowa o dokładnym oczyszczaniu twarzy, nie można nie wspomnieć o środkach powierzchniowo czynnych. Nie wszystkie zanieczyszczenia na skórze są takie same. Niektóre da się szybko spłukać wodą. Inne są uporczywe i można je usunąć tylko emulsjami typu olej w wodzie. Aby głęboko oczyścić pory, nawet łagodny kosmetyk do oczyszczania twarzy wymaga pewnej ilości środków powierzchniowo czynnych. Unika się jednak stosowania drażniących wariantów, takich jak SLS.

Oczywiście przy oczyszczaniu twarzy można również polegać na produktach czysto roślinnych. Łączą one ekstrakty myjące ze składnikami odżywczymi i nie zawierają żadnych substancji chemicznych. Ten rodzaj produktów do mycia twarzy jest odpowiedni do wszystkich rodzajów skóry, a zawarte w nich substancje nawilżające nadają skórze gładkość. Należy jednak sprawdzić, czy skóra toleruje olejki eteryczne.

Podwójne oczyszczanie twarzy – tak czy nie?

Nadrzędna zasada przy oczyszczaniu twarzy: mniej znaczy więcej. Z tego względu tzw. podwójne oczyszczanie jest bardzo kontrowersyjne. Polega ono na zastosowaniu dwóch lub nawet trzech różnych produktów oczyszczających po kolei. Zaleta: Skóra jest wyjątkowo intensywnie oczyszczana.

Ten rodzaj oczyszczania twarzy jest jednak zdecydowanie bardziej odpowiedni dla osób o grubszej i mało wrażliwej skórze. Wybrane produkty powinny być dobrze do siebie dopasowane i myć możliwie jak najdelikatniej. Podwójne oczyszczanie należy stosować wieczorem, ponieważ większość zanieczyszczeń osadza się na skórze w ciągu dnia.

Masz raczej wrażliwą skórę? W takim razie podwójne oczyszczanie nie jest dobrym pomysłem. Zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych podrażnień. Zamiast tego wybierz jeden produkt do oczyszczania twarzy, który jest delikatny dla skóry i pozostawia ją przyjemną w dotyku. Alkohol i perfumy należą do składników, których należy unikać, ponieważ dodatkowo obciążają skórę.

Oczyszczanie skóry twarzy: Uważaj na obciążenia mechaniczne

Podczas oczyszczania twarzy używaj myjek do twarzy z dużą ostrożnością. W żadnym wypadku nie pocieraj twarzy, a jedynie delikatnie ją głaszcz, aby zminimalizować obciążenia mechaniczne cienkiej skóry. Także peelingów i produktów do oczyszczania twarzy oznaczonych jako „keratolityczne” nie powinno stosować się codziennie. Do łagodnego oczyszczania twarzy najlepsza jest pianka lub mleczko bez dodatkowych cząsteczek.