Witamina C

Optymalne zaopatrzenie organizmu w witaminę C niesie ze sobą wiele korzyści, poprawia między innymi wchłanianie żelaza i przyspiesza regenerację tkanek. Korzyści te są od razu widoczne na skórze. Jednak sama dieta często nie jest wystarczająca do odpowiedniego zaopatrzenia organizmu w tę witaminę. Witamina C ma silne działanie antyoksydacyjne, stymuluje produkcję kolagenu i wyrównuje koloryt cery. Wytwarzanie kolagenu jest niezbędne dla skóry - bez niego wygląda na zwiotczałą i traci swoją elastyczność. Działa też przeciwzapalnie np. na trądzik. Antyoksydanty sprawiają, że skutki promieniowania UV czy stres nie są aż tak bardzo widoczne na skórze. Nic więc dziwnego, że witamina ta jest kluczowym składnikiem wielu produktów pielęgnacyjnych - to gwarancja promiennej i młodej skóry!

 

Jakie właściwości ma witamina C, że znalazła się w centrum zainteresowania branży kosmetycznej?

  • Witamina C przyspiesza produkcję kolagenu i dba o to, żeby skóra była mocna, jędrna, wyglądała młodo i promiennie.
  • Witamina C stymuluje proces gojenia ran. Pożegnaj się z przebarwieniami, stwardniałymi bliznami oraz bliznami potrądzikowymi i poczuj, jak Twoja cera staje się gładka i równomierna .
  • Jak już wspomnieliśmy, witamina C przyspiesza produkcję kolagenu. Na tym etapie następuje redukcja subtelnych linii i zmarszczek - witamina skutecznie przeciwdziała procesowi starzenia się.
  • Aplikacja produktów zawierających witaminę C na skórę tworzy na jej powierzchni swoistą blokadę dla toksyn powstających wskutek zanieczyszczeń środowiska. Witamina działa prewencyjnie i nie daje wolnym rodnikom żadnych szans.
  • Krem z witaminą C łagodzi podrażnienia i widocznie zmniejsza niedoskonałości skóry.
  • Blokuje działanie szkodliwych promieni UV i chroni skórę przed fotostarzeniem.
  • Wspomaga i wydłuża trwałość kosmetyków pielęgnacyjnych.

 

Polecamy

Pochodzenie

Kwas askorbinowy chroni kosmetyki przed zepsuciem w wyniku kontaktu z tlenem. Dodatkowo dzięki witaminie C zmniejsza się stres oksydacyjny dla skóry. Jeśli w komórce zgromadzi się zbyt wiele wolnych rodników, może dojść do jej uszkodzenia, a nawet zniszczenia. W efekcie tego skóra szybciej się starzeje.

W jaki sposób witamina C może się jeszcze wchłaniać? Witamina C jest obecna w wielu owocach i warzywach. Dość sporo witaminy C znajduje się w jagodach, czerwonej papryce i brokułach.

Zastosowanie

W branży kosmetycznej witamina C znana jest jako kwas askorbinowy. Wyróżnia się postać czystą i pochodne - najbardziej znane formy pochodnych witaminy C to na przykład glukozyd askorbylu i askorbinian magnezu. Witamina C znajduje się zatem w kremach, serach i kremach z filtrami.

1. Krem nawilżający: stosując codziennie krem nawilżający ze składnikiem aktywnym, jakim jest witamina C, wspomagasz produkcję kolagenu i dbasz o gładką, równomierną skórę, działając na nią prewencyjnie i przeciwzmarszczkowo.

2. Sera: sera słyną z tego, że w pełni rozwijają swoje działanie we wszystkich warstwach skóry, a ich stężenie jest znacznie wyższe niż w przypadku kremu nawilżającego. W związku z tym sera z wyższą zawartością witaminy C skuteczniej zapobiegają powstawaniu wolnych rodników i opóźniają procesy starzenia się skóry. Najlepiej wmasować serum codziennie w skórę przed nałożeniem kremu nawilżającego.

 

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

Stosowanie witaminy C polecamy praktycznie wszystkim. Jednak osoby z bardziej wrażliwą cerą powinny stosować raczej jej pochodną (produkt z mniejszą zawartością witaminy), a nie czystą formę.

 

Formy witamy C