
Usuwanie skórek w czterech krokach
Usunięte skórki nadają Twojemu manicure perfekcyjne wykończenie. Tutaj pokażemy Ci, jak zrobić to w domu.
13 maja 2025
Spis treści
Dlaczego należy usuwać skórki?
Skórki pełnią ważną rolę, ponieważ chronią łożysko paznokcia przed bakteriami lub infekcjami. Usuwamy je głównie ze względów estetycznych. Niekiedy jednak skórki twardnieją, co w konsekwencji osłabia wzrost paznokcia. W takim przypadku również zaleca się ich usunięcie.
Za usuwaniem skórek przemawia kilka argumentów:
- Usuwanie skórek sprawia, że paznokcie wyglądają na bardziej zadbane.
- Jeśli skórki są suche, są podatne na pękanie i zadzieranie i powodują ból. Pozbywając się ich, wyeliminujesz to ryzyko.
- Po usunięciu skórek łatwiej nałożyć równomiernie lakier do paznokci.
Są również powody, dla których skórek nie należy usuwać. Oto one:
- Zbyt głębokie wycinanie skórek może prowadzić do skaleczeń i stanów zapalnych.
- Skórki chronią łożysko paznokcia przed zarazkami – jeśli usuniesz skórki, nie będą one pełnić funkcji ochronnej.
Jakimi metodami usuwać skórki?
Skórki można usuwać na różne sposoby. Ważne jest, aby obchodzić się z nimi ostrożnie, aby uniknąć skaleczeń.
1. Odsuwanie skórek
Delikatne odsuwanie skórek to łagodna metoda na zadbane paznokcie. Jej zaletą jest brak ryzyka zranienia i zachowanie funkcji ochronnej skórek. Wadą jest to, że skórki nadal są i mogą ponownie stwardnieć.
2. Usuwanie skórek nożyczkami lub płynem do usuwania skórek
Zaletą tej metody jest to, że nadaje paznokciom gładki kontur bez odstających skórek. Jeśli jednak zabieg nie zostanie wykonany ostrożnie i higienicznie, istnieje ryzyko, że wda się zakażenie.
Jak prawidłowo usuwać skórki – instrukcja krok po kroku
Aby delikatnie usunąć skórki, wykonaj następujące czynności:
1. Zmiękcz skórki
Zmiękczenie skórek ułatwia ich usuwanie i zapobiega skaleczeniom. Pomocne będą:
- Specjalne preparaty do usuwania skórek bardzo szybko zmiękczają skórki. Nazwa jest jednak myląca, ponieważ produkty te nie usuwają skórek, a jedynie je zmiękczają i w ten sposób przygotowują do usunięcia.
- Skórki można również zmiękczyć domowymi sposobami: Moczenie dłoni w letniej wodzie z odrobiną soku z cytryny zmiękcza skórę i ma łagodne działanie antybakteryjne. Do wody można dodać również odrobinę oliwy z oliwek lub oleju kokosowego.
2. Odsuń skórki
Możesz użyć specjalnego patyczka z drewna lub metalu, aby ostrożnie odsunąć je po namoczeniu. Patyczki drewniane są zwykle wykonane z drewna różanego, które nie rozszczepia się i jest stosunkowo miękkie, dzięki czemu nie uszkodzisz skórek. W związku z tym, że patyczki nie mają ostrych krawędzi, nie ma ryzyka zranienia skóry.
3. Wytnij skórki
Odstającą skórkę możesz teraz ostrożnie wyciąć specjalnymi nożyczkami lub cążkami do skórek. Zacznij od krawędzi i ostrożnie przesuwaj się wzdłuż skórki. Aby się nie skaleczyć, usuwaj skórki tylko w miejscach, w których udało się je oddzielić od płytki paznokcia patyczkiem.
Ważne
Nie używaj zwykłych nożyczek do paznokci, ponieważ mają one bardzo ostre końcówki i mogą uszkodzić skórę wokół paznokcia. Nie wycinaj również skórek samodzielnie elektryczną frezarką do skórek, ponieważ możesz się skaleczyć. Zabiegi przy użyciu tych urządzeń pozostaw profesjonalistom w salonie kosmetycznym.
4. Pielęgnacja
Po usunięciu skórek nałóż na paznokcie preparat nawilżający do paznokci. Zapobiega to pękaniu i wysuszaniu płytki.
Nożyczki do skórek
Płyn do usuwania skórek
Pielęgnacja paznokci
Jakie błędy popełnia się najczęściej przy usuwaniu skórek?
Przy usuwaniu skórek można popełnić wiele błędów. Jeśli skórki są zbyt suche, mogą zadzierać się i pękać. Zbyt głęboko wycięte skórki zwiększają ryzyko infekcji. Niewłaściwa pielęgnacja skóry po usunięciu skórek może również spowodować jej wysuszenie i pękanie. Szczególną ostrożność należy zachować, używając twardych metalowych narzędzi, ponieważ mogą one zranić wrażliwą skórę.
Odsuwać czy usuwać skórki?
Odsuwanie skórek jest bardzo delikatną metodą. W przypadku tej techniki nie ma ryzyka zranienia, jednak skórki są nadal widoczne.
Usuwanie skórek ma z kolei tę zaletę, że nadaje paznokciom wyjątkowo zadbany wygląd. Po całkowitym wycięciu odstających skórek, paznokieć jest gładki i równy. Ponadto łożysko paznokcia wydłuża się optycznie. Metoda ta wiąże się jednak ze zwiększonym ryzykiem infekcji, zwłaszcza jeśli zabieg nie jest przeprowadzany higienicznie i z najwyższą starannością. Niewłaściwy sposób pracy może powodować niewielkie skaleczenia, przez które wnikają bakterie i zarazki, co grozi wdaniem się zakażenia. Dlatego niezwykle ważne jest, by przybory do manicure były idealnie czyste oraz by posługiwać się odpowiednią techniką.