-22%*: Zamów teraz i otrzymaj prezenty przed Świętami

Menu

Parfumdreams

Peeling enzymatyczny – delikatne złuszczanie dla widocznie promiennej skóry

Peelingi enzymatyczne to delikatna alternatywa dla peelingów mechanicznych – usuwasz martwe komórki naskórka bez podrażnień i poprawiasz ogólny wygląd cery. Tutaj dowiesz się, jak najlepiej je stosować.

06 June 2024 • 4 min - czas czytania

Peelingi enzymatyczne

Na czym polega peeling enzymatyczny?

Czy wiesz, że Twoja skóra regeneruje się co 28 dni? Komórki w górnej warstwie skóry obumierają, odrywają się i są zastępowane przez nowe. Jednak z wiekiem proces ten znacznie spowalnia. Zamiast samoistnie się złuszczać, komórki naskórka nawarstwiają się. Może nie brzmi to zbyt dramatycznie, ale z czasem cera staje się matowa i zmęczona – pomimo codziennej pielęgnacji. Peeling enzymatyczny przyspiesza usuwanie martwych komórek naskórka przy użyciu enzymów roślinnych. Rozbijają one wiązania pomiędzy komórkami warstwy rogowej naskórka, ułatwiając ich usuwanie. Efekt złuszczający poprawia teksturę skóry i nadaje jej świeży wygląd.

Mechaniczne peelingi do twarzy wykorzystują ścierające drobinki cukru lub kryształki soli. Niemniej jednak zbyt mocne pocieranie lub ostre krawędzie mogą uszkodzić skórę i zniweczyć pozytywny efekt złuszczania. AHA i BHA to czyste peelingi kwasowe o bardzo intensywnym działaniu. Niektóre osoby ich jednak nie tolerują. Peeling enzymatyczny jest natomiast wyjątkowo delikatny, dzięki czemu idealnie nadaje się do skóry wrażliwej.

Skład: Jak działa peeling enzymatyczny?

Z chemicznego punktu widzenia enzym zawsze ma w nazwie końcówkę -aza. Działa niczym katalizator, który inicjuje lub wspiera reakcje w organizmie. Oprócz efektu złuszczającego, stosowanie peelingu enzymatycznego stymuluje również odnowę komórkową. Wspomaga on również produkcję kolagenu, co ma działanie przeciwstarzeniowe. Produkt wnika też głęboko w pory. Usuwa nadmiar sebum i brud. W ten sposób peelingi enzymatyczne zapobiegają zanieczyszczeniom skóry. Stosowane następnie składniki pielęgnujące lepiej wnikają w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu rutynowa pielęgnacja jest jeszcze skuteczniejsza.

Zastanawiasz się, dlaczego cera jest zaróżowiona? Łatwo to wytłumaczyć: procesy enzymatyczne stymulują jednocześnie krążenie krwi. Skóra otrzymuje więcej tlenu i promienieje od wewnątrz. Enzymy zawarte w peelingu są głównie pochodzenia roślinnego. Można je znaleźć na liście INCI pod następującymi nazwami:

  • Ananas Cosmosus (Pineapple) Fruit Extract: Bromelaina z ananasa – oprócz działania keratolitycznego, może mieć również działanie łagodzące.
  • Carica Papaya Fruit Extract: Papaina z papai – wspomaga gojenie się ran i działa naprawczo na uszkodzenia skóry.
  • Cucurbita Pepo Extract: Enzym z dyni ogrodowej.

Uwaga: Czasami w peelingach enzymatycznych występuje też proteaza lub subtylizyna. Enzymy te są wytwarzane przez mikroorganizmy i mogą być pochodzenia zwierzęcego. Jeśli cenisz sobie wegańskie formuły, warto rzucić jeszcze okiem na listę INCI.

Stosowanie: Włącz peelingi enzymatyczne do swojej rutyny pielęgnacyjnej

Peelingi enzymatyczne to perfekcyjne uzupełnienie rutyny pielęgnacyjnej. Wiele gabinetów kosmetycznych ma w swojej ofercie peelingi enzymatyczne, ale możesz cieszyć się wszystkimi ich zaletami także w domu.

Aby zmaksymalizować korzyści dla skóry, zwróć uwagę na jakość. Możesz kupić wysokiej jakości peelingi enzymatyczne w formie proszku. Zwykle wystarcza ilość wielkości ziarnka grochu, którą na krótko przed użyciem miesza się z wodą, tworząc pastę. Dzięki temu enzymy zachowują pełną skuteczność – bez konieczności stosowania zbędnych konserwantów. Teraz wykonaj poniższe kroki:

  1. Zmyj ze skóry makijaż i pozostałości kosmetyków za pomocą produktów, których zwykle używasz.
  2. Wymieszaj puder enzymatyczny z wodą: Możesz zwilżyć dłonie wodą, a następnie posypać jedną dłoń peelingiem enzymatycznym. Następnie rozcieraj go w dłoniach do momentu, aż utworzy się pasta peelingująca.
  3. Nałóż peeling enzymatyczny i dobrze go wmasuj. Omijaj okolice oczu.
  4. Pozostaw na skórze przez określony czas, aby mógł w pełni rozwinąć swoje działanie. W tym czasie zrelaksuj się, odpocznij, posłuchaj muzyki i rozpieść zmysły pięknymi zapachami.
  5. Zmyj peeling enzymatyczny ciepłą wodą. Bardzo przyjemne zmywa się produktu z twarzy wilgotną ściereczką lub małym ręcznikiem.
  6. Nanieś ulubiony krem nawilżający. W tym dniu nie stosuj już kosmetyków zawierających składniki złuszczające.

Podczas aplikacji peelingów enzymatycznych odczuwasz mrowienie na skórze? To zupełnie normalne i świadczy o tym, że produkt naprawdę działa. Jeśli jednak pojawi się swędzenie lub pieczenie, może być to oznaką nietolerancji. W takiej sytuacji natychmiast zmyj peeling enzymatyczny letnią wodą. Ponadto zawsze pamiętaj o stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ peelingi zwiększają wrażliwość skóry na słońce.

Ważne:

Uważaj, żeby peeling enzymatyczny w opakowaniu nie miał kontaktu z wodą. Jeśli się aktywuje, a następnie wyschnie, utraci swoją skuteczność. Dlatego zawsze szczelnie zamykaj opakowanie, przechowuj je w suchym miejscu i uważaj, by podczas pobierania proszku do opakowania nie dostała się woda.

Korzyści z peelingu enzymatycznego dla skóry

Regularne stosowanie peelingu enzymatycznego przynosi wiele korzyści. Zazwyczaj już po pierwszej aplikacji poczujesz, czy peeling enzymatyczny działa. Po spłukaniu skóra będzie gładsza, jędrniejsza i ogólnie zdrowsza. Pamiętaj, aby po zabiegu odpowiednio zadbać o skórę i zrezygnować z makijażu. Dlatego zalecamy stosowanie peelingu enzymatycznego wieczorem.

  • Pielęgnacja anti aging dla skóry dojrzałej: Wspiera komórki skóry w regeneracji, może zwiększyć produkcję kolagenu i sprawić, że skóra będzie wyglądać młodziej.
  • Pomoc dla skóry z niedoskonałościami i tłustej: Dogłębnie odświeża pory, usuwa sebum i bakterie, pozostawiając skórę czystą. W dłuższej perspektywie pomaga wyeliminować niedoskonałości.
  • Delikatne złuszczanie dla skóry wrażliwej: Peeling enzymatyczny jest często jedynym produktem keratolitycznym, który jest dobrze tolerowany przez wrażliwą i zestresowaną skórę.
  • Zaawansowana pielęgnacja dla skóry suchej: Peeling enzymatyczny znacznie ułatwia wchłanianie składników nawilżających.

Peeling enzymatyczny czy peeling kwasem owocowym – na czym polega różnica

Powyżej przeczytałaś już o dobroczynnym działaniu peelingu enzymatycznego. Ale bądź ostrożna: nie pomyl go z peelingiem kwasem owocowym. Chociaż produkt ten również należy do kategorii peelingów chemicznych, różni się znacznie pod względem składników. Jak sama nazwa wskazuje, peelingi te zawierają różne kwasy, takie jak kwas mlekowy, alfa hydroksykwas (AHA) czy kwas glikolowy.

Kolejna różnica tkwi w konsystencji. Peelingi enzymatyczne miesza się z wodą bezpośrednio przed użyciem, natomiast peelingi z kwasami owocowymi są zwykle dostępne w postaci roztworu wodnego. Ogólnie rzecz biorąc, ten wariant ma znacznie intensywniejsze działanie, ponieważ kwasy wnikają głębiej w skórę. Jednak zabieg z użyciem kwasu owocowego nie zawsze jest dobrze tolerowany. Dlatego chemiczny peeling enzymatyczny w przypadku skóry wrażliwej może okazać się zdecydowanie lepszą alternatywą. Na pewno warto spróbować.

Jak często należy stosować peeling enzymatyczny do twarzy? W przypadku wszystkich peelingów obowiązuje zasada: stosuj je maksymalnie raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli dobrze tolerujesz peeling enzymatyczny i nie pojawiają się żadne skutki uboczne, możesz stosować go nawet codziennie.
O czym należy pamiętać podczas stosowania peelingu enzymatycznego? Po zastosowaniu peelingu enzymatycznego skóra będzie wrażliwa na słońce. Dlatego zawsze stosuj odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV. Nawet jeśli peeling enzymatyczny ogólnie uchodzi za łagodny, pamiętaj: na wrażliwej skórze mogą mimo wszystko pojawić się podrażnienia lub oznaki nietolerancji. W pierwszych godzinach po peelingu enzymatycznym unikaj sauny i uprawiania sportu, ponieważ pot i zawarte w nim kwasy mogą podrażnić Twoją skórę bardziej niż zwykle.
To także może Cię zainteresować

Nasz serwis dla Ciebie

21% Kupon rabatowy

Zamów subskrypcję newslettera i odbierz kupon rabatowy 21%**

** Szczegółowe warunki promocji znajdziesz w swoim osobistym newsletterze powitalnym

*Nie podlega wymianie na gotówkę. Nie łączy się z innymi promocjami. Oferta obowiązuje do 20.12.2024, **nie dotyczy produktów z wyprzedaży**, kart podarunkowych i marek Acqua di Parma, Bond No. 9, Chanel, Drunk Elephant, Eisenberg, Kilian Paris, Rituals, Rosendo Mateu i artykułów z oznaczeniem Luxury. Bez ustalonej minimalnej wartości zamówienia. Publikowanie kodu jest zabronione. Parfümerie Akzente GmbH, VAT UE DE813307548 AG Stgt. HRB 581012

Sposoby płatności


Kupuj doskonale

Bezpieczne zakupy

Partnerzy transportowi

parfumdreams App
parfumdreams
Facebook
Instagram
Tik Tok
Youtube
Pinterest
LinkedIn
Copyright 2024 Parfümerie Akzente GmbH