Odliczanie do Świąt: Zaoszczędź 25%* i zamów prezenty na czas!

Menu

Parfumdreams

Pielęgnacja twarzy w ciąży

Przyszła mama musi stawić czoła wielu zmianom zachodzącym w jej ciele. Dotyczą one różnych kwestii, ale pielęgnacja twarzy w ciąży to także spore wyzwanie dla wielu mam. Okres ciąży to dla wielu kobiet czas, w którym mogą cieszyć się czystą cerą o wspaniałym, świeżym i promiennym blasku. Inne zmagają się z przebarwieniami, zaczerwienieniami czy zaburzeniami pigmentacji. W tym artykule dowiesz się, jak może zmienić się skóra w czasie ciąży i jak najlepiej o nią wtedy zadbać.

05 January 2023 • 5 min - czas czytania

Jak może zmienić się skóra w czasie ciąży?

Podczas ciąży zmienia się poziom hormonów u matki. Hormony takie jak estrogen, progesteron i hormon stymulujący melanocyty (MSH) mogą powodować zmiany w wyglądzie skóry. W efekcie, w zależności od indywidualnych predyspozycji kobiety, podczas ciąży zachodzą w skórze pewne zmiany, takie jak np.:

  • hiperpigmentacja (melasma lub ostuda) w różnych obszarach ciała, ale także na twarzy
  • na brzuchu i innych częściach ciała mogą pojawić się rozstępy z powodu obciążenia skóry
  • skóra może stać się suchsza.
  • skóra może stać się bardziej tłusta i podatna na wypryski i trądzik.

Nie tylko skóra zmienia się w trakcie ciąży, ale również włosy, które bardzo często stają się np. grubsze i bardziej błyszczące. Na początku ciąży w niektórych miejscach może również wystąpić nadmierny wzrost włosów i zwiększone wypadanie włosów w pierwszych miesiącach po porodzie (może trwać ok. 6-12 miesięcy). Wiele z tych oznak znika samoistnie po porodzie. Jedynie rozstępy często pozostają nawet po dłuższym czasie w formie drobnych, białych blizn.

Czy wiesz, że...

Niektórym przyszłym mamom doskwiera w ciąży świąd (intensywne swędzenie, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie i pęcherze). Jeśli staje się on przewlekły, domowe środki często są niewystarczające. Na podstawie przeprowadzonego badania lekarz powinien ustalić, czy te objawy skórne mogą mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko.

Jaki jest skuteczny środek na maskę ciążową i inne zmiany?

Melasma (maska ciążowa) objawia się przebarwieniami na twarzy. Ciemne plamy są często rozmieszczone symetrycznie i występują głównie na takich obszarach twarzy jak czoło, skronie, policzki i górna warga. Możesz częściowo zapobiec powstawaniu tych przebarwień, stosując dobrą ochronę przeciwsłoneczną. Kosmetyki z retinolem pomagają w redukcji przebarwień. Z ich aplikacją najlepiej jednak poczekać do czasu po porodzie, aby uniknąć ewentualnych nietolerancji czy skutków ubocznych. Ponadto, melasma często znika samoistnie po porodzie.

Suchą skórę najlepiej pielęgnować kremem nawilżającym, który wzmacnia barierę ochronną Twojej skóry. Do skóry suchej idealny będzie odżywczy olejek do ciała. W przypadku skóry tłustej oraz trądzikowej i z niedoskonałościami należy również sięgnąć po kosmetyki nawilżające dla kobiet w ciąży, pamiętając o tym, aby używać produktów niekomedogennych. Do pielęgnacji skóry w ciąży zaleca się łagodne, przebadane dermatologicznie preparaty. Nie powinny one również zawierać szkodliwych substancji chemicznych.

Ochrona przed plamami pigmentowymi

Trądzik w ciąży

Ze względu na zmiany hormonalne w ciąży i związaną z tym wzmożoną produkcję gruczołów łojowych, u niektórych kobiet w tym czasie mogą pojawić się niedoskonałości na skórze lub trądzik. Mimo że objawy te często samoistnie znikają po porodzie, powinnaś szczególnie zadbać o swoją skórę, jeśli masz trądzik ciążowy. Pomoże to zapobiec powstawaniu śladów po trądziku lub blizn potrądzikowych. Te wskazówki mogą być przydatne:

  • codziennie dokładnie oczyszczaj twarz łagodnym preparatem do mycia twarzy, unikając preparatów do mycia twarzy na bazie alkoholu, które wysuszają skórę i mogą powodować jej podrażnienie
  • po oczyszczeniu delikatnie osusz twarz czystym ręcznikiem (pamiętaj o wymianie ręcznika kilka razy w tygodniu, aby uniknąć przenoszenia bakterii i innych drobnoustrojów)
  • odśwież skórę twarzy bezalkoholowym tonikiem lub wodą micelarną
  • nałóż delikatny, nawilżający krem na dzień
  • jeśli zostajesz w domu, możesz zrezygnować z makijażu i dać skórze odpocząć
  • jeśli chcesz wykonać makijaż, wybierz produkty, które dodatkowo nawilżają skórę i są niekomedogenne

Jakie składniki można stosować?

Do pielęgnacji skóry w czasie ciąży najlepiej używać produktów, które są wyprodukowane z naturalnych składników, które podlegają rygorystycznym kontrolom. Do tej grupy składników należą między innymi:

  • oleje roślinne, takie jak olej migdałowy, olej z awokado, skwalan, oliwa z oliwek
  • masło shea
  • aloes
  • ekstrakty roślinne (m.in. z róży, oczaru wirginijskiego, siemienia lnianego czy alg)
  • glinki i glinki lecznicze

Jeśli szukasz kremu do twarzy dla kobiet w ciąży, na pewno znajdziesz odpowiednie produkty wśród tych przeznaczonych do skóry wrażliwej lub delikatnej. Niektóre przyszłe mamy stosują po prostu kosmetyki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Zostały one stworzone z myślą o wrażliwej i delikatnej skórze niemowląt, dzięki czemu są niewątpliwie bezpieczne do stosowania w czasie ciąży.

Jakich składników należy unikać w czasie ciąży?

W normalnych warunkach można bezpiecznie stosować wiele wysoce skutecznych kosmetyków. Jednak w pielęgnacji skóry twarzy w ciąży ważne jest, aby unikać ewentualnych źródeł komplikacji zarówno u matki, jak i dziecka. Dlatego w czasie ciąży powinnaś unikać kosmetyków do pielęgnacji twarzy z następującymi składnikami:

  • retinol (witamina A) może być zawarty w kremie lub serum, nie powinien być w składzie kosmetyków dla kobiet w ciąży, ani nie należy go przyjmować jako suplement diety.
  • peeling z kwasami owocowymi to sprawdzony i skuteczny środek przeciwstarzeniowy do pielęgnacji skóry, jednak w czasie ciąży Twoja skóra może być wrażliwa na peeling AHA, w peelingu z kwasami owocowymi znajdują się takie składniki jak: kwas jabłkowy (AHA, alfa hydroksykwas), kwas hydroksyoctowy (AHA, alfa hydroksykwas), kwas mlekowy (lactic acid), aminokwasy czy kwas fitowy.
  • peeling BHA (peeling z kwasem salicylowym) - tu również możliwa jest niepożądana, gwałtowna reakcja w czasie ciąży.

Chciałabyś nadal stosować swoje ulubione kosmetyki, ale nie jesteś pewna, czy są one bezpieczne w czasie ciąży? W każdej niejasnej kwestii najlepiej skonsultować się z lekarzem. Na kolejną wizytę możesz zabrać ze sobą listę ze składnikami lub ulotki dołączone do kosmetyków.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji ciała w czasie ciąży

Podczas ciąży Twoje ciało bardzo się zmienia. Nie tylko piękny ciążowy brzuszek zmienia swój rozmiar z biegiem czasu. Biust również może się powiększyć, a skóra na ciele nieco zmienić.

Rozstępy w ciąży powstają na skórze kobiet ciężarnych na skutek nadmiernego jej rozciągania. Można je zmniejszyć delikatnymi masażami, a lepsze rezultaty osiągniesz dzięki odpowiednio dobranym produktom pielęgnacyjnym.

Wniosek

Do pielęgnacji twarzy w ciąży najlepsze są łagodne kosmetyki z testowanymi dermatologicznie składnikami, które są odpowiednie dla skóry wrażliwej. Pamiętaj przy tym, aby Twoja skóra była odpowiednio nawilżona i odżywiona. Wygląd skóry zdecydowanie się poprawi dzięki stosowaniu antyoksydantów i nawilżających składników, takich jak kwas hialuronowy. Odkryj najlepsze produkty do pielęgnacji twarzy w ciąży już teraz w parfumdreams!

Nasz serwis dla Ciebie

21% Kupon rabatowy

Zamów subskrypcję newslettera i odbierz kupon rabatowy 21%**

** Szczegółowe warunki promocji znajdziesz w swoim osobistym newsletterze powitalnym

*Rabat został już odliczony od ceny produktu i obowiązuje tylko na wybrane artykuły. Kod rabatowy nie jest potrzebny. Oferta obowiązuje do 16.12.2024.

Sposoby płatności


Kupuj doskonale

Bezpieczne zakupy

Partnerzy transportowi

parfumdreams App
parfumdreams
Facebook
Instagram
Tik Tok
Youtube
Pinterest
LinkedIn
Copyright 2024 Parfümerie Akzente GmbH