Odliczanie do Świąt: Zaoszczędź 25%* i zamów prezenty na czas!

Menu

Parfumdreams

Skwalan – uniwersalny olej

Skwalan szybko się wchłania, ma działanie przeciwutleniające i można go stosować samodzielnie lub w połączeniu z kremem. Jako naturalny składnik ludzkiego sebum jest odpowiedni dla każdego typu skóry i nadaje jej fantastyczny blask. Ten wegański składnik aktywny zapewnia również uczucie jedwabistej gładkości bez pozostawiania tłustego filmu. Brzmi zbyt pięknie, aby było prawdziwe? Przyjrzeliśmy się bliżej temu popularnemu olejkowi.

27 May 2024 • 3 min - czas czytania

Na tropie uniwersalnego olejku: Czym jest skwalan?

Skwalan to olej roślinny o niskiej lepkości, bezbarwny i bezzapachowy. W stanie nasyconym jest stabilny i odporny na utlenianie i można go przechowywać do 24 miesięcy bez konserwantów. Kiedyś był egzotycznym składnikiem ekskluzywnych kosmetyków, a pozyskiwano go z wątroby rekinów. Na szczęście dziś skwalan jest wyłącznie pochodzenia roślinnego. Jest destylowany z wytłoczyn oliwek lub ekstrahowany z trzciny cukrowej. Ten wegański wariant jest również znany jako phytosqualane (fitoskwalan). Zalety: brak cierpienia zwierząt, tańsza produkcja i to samo wszechstronne i wielowymiarowe działanie na skórę.

Dodatkowo skwalan uchodzi za wyjątkowo niedrażniący. Powód: Ludzkie sebum zawiera do 13% skwalenu. Ponieważ komórki skóry znają już tę substancję, podrażnienie skóry jest mniej prawdopodobne. Ten składnik aktywny jest także dobrze tolerowany przez skórę wrażliwą, choć oczywiście należy to zawsze oceniać indywidualnie. Na liście INCI można go znaleźć pod naukową nazwą Squalane.

Uwaga: ryzyko pomyłki!

Skwalanu nie należy mylić ze skwalenem. Z pozoru obie te substancje różnią się tylko jedną literą. Prawdziwe różnice tkwią jednak głębiej. Wprawdzie skwalen jest również składnikiem ludzkiego sebum, ale może nie być odpowiedni dla skóry tłustej, a nawet nasilać trądzik. Ponadto zatyka pory i jest bardzo podatny na utlenianie, co może prowadzić do zwiększenia liczby zaskórników. Eksperci nazywają tę niepożądaną właściwość komedogenną i to właśnie z tych powodów skwalen nie jest stosowany w kosmetykach.

Działanie skwalanu pod lupą

Skwalan to olej, który bardzo dobrze się rozprowadza. Oznacza to, że szybko się wchłania i nie pozostawia śladów. W dotyku jest lekko tłusty, co jest szczególnie korzystne dla suchej skóry. Poza tym skwalan to prawdziwy multitalent, który charakteryzuje się następującym działaniem:

  • Zatrzymuje wilgoć w skórze i redukuje zmarszczki suche.
  • Rewitalizuje skórę i sprawia, że wygląda ona promiennie.
  • Skwalan działa przeciwutleniająco, co oznacza, że wychwytuje wolne rodniki, dzięki czemu cera jest zaróżowiona i świeżo wygląda.
  • Jako prekursor cholesterolu, skwalan stabilizuje barierę ochronną skóry.

Oprócz właściwości odżywczych i ochronnych skwalan ma jeszcze inne działanie, dzięki czemu jest cennym składnikiem produktów kosmetycznych. Z jednej strony przyspiesza wchłanianie fluidów, serów i kremów. Z drugiej zaś ta naturalnie występująca w skórze substancja jest doskonałym nośnikiem dla innych składników aktywnych, takich jak kwas hialuronowy czy retinol.

Stosowanie skwalanu: samodzielnie lub w połączeniu

Kolejna zaleta tego roślinnego składnika aktywnego: skwalan jest bardzo łatwy w użyciu. Zazwyczaj produkt ten jest dostępny w praktycznych szklanych butelkach z pipetą. Możesz go łatwo włączyć do rutynowej pielęgnacji skóry, nakładając najpierw zwykły krem do twarzy. Następnie weź kilka kropli skwalanu i delikatnie wmasuj go palcami w oczyszczoną skórę. Już niewielka ilość wystarczy, aby dodać policzkom gładkości jędrności, a także wzbogacić lekki krem, jeśli tego potrzebujesz.

Ale skwalan ma też swoje miejsce w wysokiej jakości kosmetykach. Nadaje balsamowi do ciała, fluidowi do twarzy, kremowi do rąk i innym produktom cudownie aksamitne wykończenie, dzięki czemu nawet silikony staną się zbędne. Wzmacnia również działanie innych składników aktywnych. Skwalan jest zatem odpowiedni do warstwowej pielęgnacji skóry, gdzie różne substancje nakłada się jedna na drugą w celu wzmocnienia ich działania.

Multitalent: skwalan na włosy i ciążowy brzuszek

W pielęgnacji włosów skwalan od dawna uchodzi za sekretny sposób na jedwabiste, lśniące włosy. To dlatego, że w przeciwieństwie do bogatych olejów, odżywia i nawilża włosy bez ich zbędnego obciążania. Można go znaleźć w wysokiej jakości szamponach i odżywkach, a także w odżywkach bez spłukiwania i olejkach do włosów. Rzeczywiście aplikacja czystego skwalanu na suche i rozdwojone końcówki włosów może nadać im większą elastyczność i połysk. Dlatego tę wegańską substancję stosuje się też jako substytut kontrowersyjnych silikonów.

Ze względu na wysoką tolerancję skwalan idealnie nadaje się do stosowania w ciąży. Nadaje skórze większą elastyczność i pomaga zapobiegać rozstępom. Możesz regularnie i obficie wmasowywać czysty skwalan w brzuch. To wspaniały rytuał, który pozwala nawiązać kontakt z jeszcze nienarodzonym dzieckiem. Ochronne działanie skwalanu również przyniesie korzyści delikatnej skórze niemowląt. Suche partie można pielęgnować skwalanem bez obawy o ryzyko potencjalnych alergii.

Skwalan – FAQ

Czy skwalan wywołuje trądzik? Zasadniczo ta substancja aktywna jest uważana za niekomedogenną i dlatego nie powinna wywoływać trądziku. Jednak w związku z tym, że mamy tu do czynienia z podwyższonym stężeniem lipidów na skórze, w przypadku skóry trądzikowej stosowanie czystych olejów jest i tak raczej niewskazane. Lepiej stosować krem na bazie wody, który reguluje i równoważy wydzielanie sebum.
Dla kogo przeznaczony jest skwalan? Wszystkie rodzaje skóry mogą czerpać korzyści z ochronnego i przeciwutleniającego działania skwalanu. Pomaga on suchej skórze utrzymać optymalny poziom nawilżenia. W przypadku skóry tłustej i z niedoskonałościami reguluje wydzielanie sebum. Cera dojrzała z pewnością doceni jego działanie natłuszczające, które wspomaga elastyczność skóry.
Co jest lepsze? skwalan czy kwas hialuronowy? Porównywanie tych dwóch składników aktywnych nie ma sensu. Kwas hialuronowy nawilża, podczas gdy skwalan wzmacnia barierę ochronną skóry. Jednak oba składniki w duecie nie mają sobie równych, ponieważ ich działanie wzajemnie się wzmacnia. Wraz z innymi przeciwutleniaczami, takimi jak witamina C lub koenzym Q10, skwalan stał się również nieodzownym elementem pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Ważne jednak, aby przestrzegać kolejności aplikacji: Najpierw wodny kwas hialuronowy, a następnie oleisty skwalan.

Wniosek

Składnik kosmetyczny o nietypowej nazwie skwalan cieszy się świetną reputacją, która jest w pełni uzasadniona. Jest dobrze tolerowany, zapewnia pielęgnację i ochronę niemal każdemu rodzajowi skóry. Co więcej, pozostawia skórę jedwabiście gładką i naturalnie rozświetloną. Mimo że skwalan uchodzi za niekomedogenny, osoby z niedoskonałościami skóry i trądzikiem powinny go używać wyłącznie w formie składnika kremów i fluidów. Włączenie skwalanu w rutynową pielęgnację skóry jest bardzo łatwe, ponieważ dobrze toleruje się z wszystkimi składnikami aktywnymi i można go bez problemu łączyć z innymi kosmetykami stosowanymi na co dzień.

To także może Cię zainteresować

Nasz serwis dla Ciebie

21% Kupon rabatowy

Zamów subskrypcję newslettera i odbierz kupon rabatowy 21%**

** Szczegółowe warunki promocji znajdziesz w swoim osobistym newsletterze powitalnym

*Rabat został już odliczony od ceny produktu i obowiązuje tylko na wybrane artykuły. Kod rabatowy nie jest potrzebny. Oferta obowiązuje do 16.12.2024.

Sposoby płatności


Kupuj doskonale

Bezpieczne zakupy

Partnerzy transportowi

parfumdreams App
parfumdreams
Facebook
Instagram
Tik Tok
Youtube
Pinterest
LinkedIn
Copyright 2024 Parfümerie Akzente GmbH