- Twoje korzysci jako czlonka Premium
- 10% rabatu na artykuły
- Priorytetowa wysyłka ekspresowa
- Bezpłatna dostawa od 100,00 zł
- Pomoc & Kontakt
Witaminy na włosy – piękne i zdrowe włosy
Długie, zdrowe i lśniące włosy nie tylko zachwycają wyglądem, ale świadczą także o dobrym zdrowiu i witalnym stylu życia. Szczególnie ważne dla zdrowego wzrostu włosów są witaminy. Wypadanie włosów, włosy suche i łamliwe to typowe objawy niedoboru witamin. W tym artykule prezentujemy najważniejsze witaminy dla włosów.
20 October 2022
- Dlaczego witaminy są tak ważne dla włosów
- Jakich witamin potrzebują włosy?
- Inne substancje odżywcze dla włosów
- Czy witaminy na włosy należy stosować miejscowo, czy przyjmować w formie suplementów?
Dlaczego witaminy są tak ważne dla włosów
Włosy, podobnie jak paznokcie u rąk i stóp , są zrogowaciałym wytworem naskórka. Witaminy są ważne zarówno do wzrostu włosów, jak i ich zdrowego wyglądu. Przyczyniają się do prawidłowego wzrostu włosów oraz ich zdrowego i pięknego wyglądu.
Jakich witamin potrzebują włosy?
Nie wszystkie witaminy mają wpływ na zdrowe włosy. Do najważniejszych witamin należą: witamina A, różne witaminy z grupy B, witamina C i witamina E.
Witamina A
Witamina A sprawia, że włosy stają się mocne, gładkie i sprężyste. Ma również pozytywny wpływ na syntezę lipidów w mieszkach włosowych. Wątróbka, łosoś i ekologiczne jajka są bogate w witaminę A. Różne rodzaje owoców i warzyw, takie jak marchew, dynia, papryka, szpinak i jarmuż, również zawierają beta-karoten, prekursor witaminy A. Niedobór witaminy A może skutkować zaburzeniami wzrostu włosów.
Witamina B
Witaminy z grupy B są szczególnie ważne dla włosów. Witaminy z grupy B sprawiają, że włosy wyglądają pięknie, a skóra głowy jest zdrowa. Te witaminy stymulują procesy metaboliczne w cebulkach włosów oraz właściwe funkcjonowanie gruczołów łojowych. Poniżej krótko przedstawiamy poszczególne witaminy z grupy B:
- Witamina B2: Witamina B2 ma istotny wpływ na zdrową skóry głowy oraz piękne i mocne włosy. Dzienne zapotrzebowanie to około 2 miligramy i można je pokryć, jedząc na przykład ser, łososia i migdały.
- Witamina B3: Witamina B3 jest również znana jako niacyna. Wzmacnia strukturę włosów, koordynuje procesy metaboliczne w cebulkach włosowych i chroni skórę głowy przed stanami zapalnymi. Zalecaną, dzienną dawkę około 11 do 16 miligramów można pokryć takimi pokarmami jak ryby, mięso lub orzeszki ziemne.
- Witamina B5: Witamina B5 jest również znana jako kwas pantotenowy. Brak witaminy B5 może prowadzić do przedwczesnego siwienia włosów, ponieważ jej niedobór uniemożliwia tworzenie wystarczającej ilości naturalnych pigmentów we włóknach włosów. Zalecana dzienna dawka wynosi około dziesięciu miligramów i można ją pokryć takimi pokarmami jak wątróbka, pieczarki i brokuły.
- Witamina B7: Witamina B7, znana również jako biotyna, to prawdziwa witamina piękna w czystej formie. Zapewnia włosom połysk, chroni przed wypadaniem, zapobiega rozdwajaniu się końcówek i stanom zapalnym cebulek włosowych. Zalecaną dzienną dawkę 0,25 miligrama można pokryć takimi pokarmami jak produkty pełnoziarniste, banany, szpinak i truskawki.
- Kwas foliowy: Kwas foliowy zapewnia odpowiednie zaopatrzenie krwi w tlen, która dociera do cebulek włosowych. W ten sposób można skutecznie przeciwdziałać wypadaniu włosów. Zalecaną dzienną dawkę od 0,16 do 0,4 miligrama można pokryć pokarmami takimi jak wątróbka, zboża lub szparagi.
Niedobory witamin z grupy B mogą prowadzić do długotrwałego wypadania włosów i ich łamliwości.
Witamina C
Witamina C wspomaga krążenie krwi w skórze głowy i zwiększa biodostępność żelaza, dzięki czemu wspiera metabolizm w cebulkach włosowych . Niedobór witaminy C objawia się między innymi uszkodzeniami struktury włosów, a nawet ich wypadaniem.
Witamina E
Witamina E działa antyoksydacyjnie na włosy. Chroni przed promieniowaniem słonecznym, wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost. Zalecaną dzienną dawkę od 11 do 15 miligramów można pokryć pokarmami takimi jak pomidory, maliny lub migdały. Przy niedoborze witaminy E włosy stają się kruche, łamliwe i mogą wypadać.
Inne składniki odżywcze ważne dla włosów
Oprócz wymienionych witamin, dla uzyskania pięknych i zdrowych włosów ważne są także inne składniki odżywcze:
- Cynk: Cynk odpowiada za tworzenie keratyny i kolagenu, dzięki czemu wspomaga wzrost włosów. Zapotrzebowanie na cynk można pokryć, spożywając w szczególności orzechy i rośliny strączkowe.
- Żelazo: Żelazo zapewnia prawidłowy transport tlenu we krwi, a tym samym wspiera różnego rodzaju procesy wzrostu. Brak żelaza jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów. Regularne spożywanie mięsa, produktów sojowych, soczewicy i szpinaku może skutecznie przeciwdziałać niedoborom żelaza.
Czy witaminy na włosy należy stosować zewnętrznie czy przyjmować w formie suplementów?
Odżywcza i zbilansowana dieta to podstawa pięknych i zdrowych włosów . W większości przypadków pozwoli ona zapobiec problemom, takim jak rozdwojone końcówki, suche i łamliwe włosy lub ich wypadanie. W niektórych przypadkach wskazane może okazać się dodatkowo uzupełnienie diety o witaminy na włosy. Dzieje się tak na przykład, gdy spożycie składników odżywczych jest ograniczone przez chorobę lub gdy istnieje zwiększone zapotrzebowanie na te substancje. Oprócz preparatów witaminowych dostępne są również różne produkty pielęgnacyjne, które dostarczają włosom witamin z zewnątrz. Należą do nich na przykład szampony, odżywki lub kuracje do włosów.
Podsumowanie
Witaminy są niezbędne do zdrowego wzrostu włosów. Jeśli Twoje ciało nie przyjmuje wystarczającej ilości witamin, włosy mogą stać się suche i łamliwe, mogą wypadać, a końcówki rozdwajać się. Do najważniejszych witamin na włosy należą witamina A, witaminy z grupy B, witamina C i witamina E. Ponadto cynk i żelazo to niezwykle ważne mikroelementy, pozwalające uzyskać zdrowe i piękne włosy. Oprócz zróżnicowanej diety, w niektórych przypadkach warto przyjmować odpowiednie preparaty witaminowe. Dostępne są również różne produkty pielęgnacyjne, które dostarczają włosom witamin z zewnątrz.