
Witamina E – naturalna ochrona antyoksydacyjna dla skóry
Witamina E jest nie tylko doskonałym suplementem diety, ale ujawnia swoją supermoc również w kosmetykach: Jej działanie antyoksydacyjne chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami, które powodują stres oksydacyjny i są odpowiedzialne za liczne problemy skórne. Witamina E to Twój potężny sprzymierzeniec w dążeniu do uzyskania promiennej cery.
05 stycznia 2024 • 3 min - czas czytania
Hautpflege mit Vitamin E
Czym jest witamina E?
Termin witamina E odnosi się nie tylko do jednej witaminy, lecz całej grupy witamin. Gwiazdą rodziny jest alfa-tokoferol – jak dotąd najlepiej przebadana forma witaminy E, której pozytywny wpływ na skórę został potwierdzony licznymi badaniami. Alfa-tokoferol jest produkowany wyłącznie przez rośliny, zwierzęta mogą go jedynie magazynować. Znajduje się w wielu bogatych w tłuszcze nasionach i orzechach oraz w pozyskiwanych z nich olejach, a także w warzywach liściastych. Teoretycznie można go również przyjmować z pożywieniem.
Jeśli jednak chodzi o skórę, witamina E jest najbardziej skuteczna, gdy stosuje się ją zewnętrznie. Jako witamina rozpuszczalna w tłuszczach z łatwością wnika w głąb naturalnej bariery ochronnej skóry i dlatego idealnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji.
Czy wiesz, że tokoferol jest naturalnym składnikiem komórek skóry? Tak naprawdę to właśnie ta witamina występuje najczęściej. Dlatego jest również dobrze tolerowana – organizm już ją zna i cieszy się z dodatkowego wsparcia. Kiedy na skutek ekspozycji na słońce, zanieczyszczenia środowiska lub procesów metabolicznych dochodzi do wzmożonego powstawania wolnych rodników, witamina E wkracza do akcji i pokazuje swoje atuty. Zapobiega uszkodzeniom kwasów tłuszczowych i lipoprotein, chroniąc tym samym komórki przed przedwczesnym obumieraniem. Jednak nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować witaminy E. W związku z tym musimy dostarczać ją wraz z żywnością lub poprzez kosmetyki do pielęgnacji skóry.
Działanie witaminy E na skórę: powód do wielu komplementów
Witaminę E można łatwo włączyć do rutynowej pielęgnacji skóry. Tokoferol stosowany rano i wieczorem przynosi wiele pozytywnych efektów – dzięki czemu nie będziesz mogła opędzić się od komplementów:
- Witamina E optymalnie nawilża warstwę rogową skóry i pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Dzięki temu drobne zmarszczki ulegają wygładzeniu, a cera wygląda na gładszą i bardziej wypoczętą.
- Tokoferol stymuluje produkcję kolagenu w skórze, co zwiększa jej napięcie i elastyczność.
- Witamina E poprawia ogólną odporność komórek skóry poprzez naprawę uszkodzeń bariery hydrolipidowej.
- Rany szybciej się leczą, a blizny stają się mniej widoczne.
- Uważa się, że witamina E ma działanie przeciwzapalne, co również pomaga w przypadku wyprysków skórnych.
- Alfa-tokoferol jest znany ze swoich właściwości fotoochronnych. Redukuje uszkodzenia związane z promieniowaniem UV, co pozytywnie wpływa na starzenie się skóry i plamy pigmentacyjne.
Niemal każdy rodzaj skóry czerpie korzyści z antyoksydacyjnego działania witaminy E. Przekonaliśmy Cię? W takim razie zaproś tokoferol do domu w postaci serum lub kremu. Tutaj dowiesz się, co należy wziąć pod uwagę podczas włączania go do rutynowej pielęgnacji skóry.
Witamina E w pielęgnacji skóry: Na co zwrócić uwagę
Przy wyborze produktu do pielęgnacji skóry ważne są dwie kwestie:
- Stężenie składnika
- Rodzaj witaminy E: Czy jest to czysty tokoferol czy jedna z wielu pochodnych witaminy E? Pomocny będzie rzut oka na tabelę INCI danego produktu.
Czysty tokoferol figuruje na liście składników właśnie pod taką nazwą. Ma on najwyższy potencjał pielęgnacyjny. Jednak w kremach, balsamach i serach stosuje się często tak zwane pochodne witaminy E, czyli jej chemicznie zmodyfikowane formy. Dlaczego? Są one bardziej stabilne, co wydłuża okres trwałości produktów do pielęgnacji skóry. Zanim jednak witamina E będzie mogła zadziałać w skórze, musi zostać przekształcona w czysty tokoferol. Dlatego pochodne uważa się często za składniki o słabszym działaniu. Można rozpoznać je po nazwie tokoferol + dodatek, taki jak:
- octany
- linoleiniany
- oleiniany
- palmityniany
- stearyniany
Czysty alfa-tokoferol osiąga dobre działanie przeciwutleniające już w stężeniu od 0,5 do 2%. Natomiast pochodne, ze względu na swoje właściwości chemiczne, wymagają wyższych dawek – aż do 25%.
Włączenie witaminy E do rutynowej pielęgnacji skóry
Niezależnie od tego, czy jest to peeling, serum czy produkt oczyszczający: Zasadniczo witamina E wzbogaca każdy rodzaj kosmetyku do pielęgnacji skóry. Dlatego to przede wszystkim od Twoich osobistych preferencji zależy, w którym kroku skorzystasz z dobrodziejstw tej niesamowitej cząsteczki. Dodatkowa zaleta tokoferolu: Bardzo dobrze łączy się z innymi składnikami aktywnymi.
- Witamina C może wspomagać działanie witaminy E. Jednak zawsze pamiętaj o odpowiednim kremie z filtrem – mimo działania fotoochronnego!
- Z witaminą E lubi się również retinol. Połączenie tych dwóch składników aktywnych tworzy synergiczne formuły, które doskonale sprawdzają się w pielęgnacji przeciwstarzeniowej.
- W związku z tym, że witamina E ułatwia zatrzymywanie wilgoci w warstwie rogowej, mile widzianym partnerem jest także kwas hialuronowy.
Ale nawet tak potężna cząsteczka jak tokoferol ma słaby punkt: jest światłoczuła. Dlatego dla optymalnego działania witaminy E ważne jest zarówno opakowanie, jak i sposób przechowywania produktu. Wybieraj ciemne, hermetyczne opakowania i przechowuj kosmetyki z witaminą E w nieoświetlonym kącie szafki łazienkowej.
Podsumowanie
Witamina E ma wszechstronne zastosowanie i może być prawdziwą rewolucją w Twojej pielęgnacji skóry. Jest bardzo dobrze tolerowana nawet przez skórę wrażliwą, działa na różnych płaszczyznach i bez problemu łączy się z innymi substancjami aktywnymi. Niezależnie od tego, czy będzie składnikiem przeciwstarzeniowym, czy poprawiającym wygląd cery: witamina E wspiera skórę na wiele sposobów.