- Twoje korzysci jako czlonka Premium
10% rabatu na artykuły
Priorytetowa wysyłka ekspresowa
Darmowa wysyłka
- Pomoc & Kontakt

Krostki na pośladkach: Dlaczego powstają i jak je leczyć
Krostki na pośladkach to powszechny problem, który dotyka wiele osób. Wprawdzie w tym miejscu nie są one aż tak widoczne jak wypryski na twarzy, ale mogą być równie uciążliwe i powodować dyskomfort. Tutaj dowiesz się, dlaczego krostki powstają oraz jak sobie z niemi radzić.
07 May 2025
Spis treści
Krostki na pośladkach: Przyczyny i powody?
Skóra na pośladkach, podobnie jak skóra na twarzy, posiada gruczoły łojowe. Dlatego także na tej części ciała mogą pojawiać się wypryski. Pryszcze na pośladkach powstają z dokładanie takich samych powodów co wypryski na twarzy czy innych partiach ciała. Istnieją jednak czynniki, które czynią skórę na pośladkach bardziej podatną:
Tarcie i ucisk
Ciasne ubrania, takie jak obcisłe dżinsy czy dopasowana odzież sportowa, mogą podrażniać skórę pośladków. Tarcie lub długotrwały ucisk, na przykład podczas długiego przebywania w pozycji siedzącej, podrażnia skórę i mieszki włosowe. To z kolei może sprzyjać powstawaniu małych krostek, a nawet prowadzić do poważniejszych stanów zapalnych.
Wilgoć i pot
Po treningu lub w wysokich temperaturach okolice pośladków są często spocone. Kiedy odzież nie pochłania wilgoci, trudno ją odprowadzić na zewnątrz. W rezultacie pory zatykają się, stwarzając pożywkę dla bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie wyprysków.
Hormony
Przyczyną powstawania wyprysków mogą być również zmiany hormonalne. Jeśli poziom hormonów waha się, na przykład podczas menstruacji, w okresie dojrzewania czy w stresujących fazach życia, zwiększa się produkcja sebum, co sprzyja powstawaniu krostek. Mogą pojawić się pryszcze na plecach, pośladkach i innych częściach ciała.
Zatkane mieszki włosowe
Zapalenie mieszków włosowych to choroba dermatologiczna, której przyczyną jest zakażenie mieszków włosowych przez grzyby lub bakterie. Jej objawem mogą być bolące lub swędzące krostki lub niewielkie wypryski. Do zapalenia mieszków włosowych dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy skóra narażona jest na jednoczesne działanie takich czynników jak pot, tarcie i wrastające włoski.
Niewłaściwe produkty do pielęgnacji ciała
Mocno perfumowane żele pod prysznic lub bardzo bogate kremy nawilżające mogą zatykać pory, co w konsekwencji może prowadzić do zmian skórnych. Krostki na pośladkach pojawiają się wtedy zwłaszcza u osób o skórze wrażliwej.
Jak leczyć krostki na pośladkach?
Jeśli zastanawiasz się, jak zlikwidować wypryski na pośladkach, mamy gotową odpowiedź. Wystarczy odpowiednia rutyna pielęgnacyjna, aby ukoić skórę i skutecznie rozprawić się z pryszczami:
Oczyszczanie skóry
Regularnie myj skórę. Najlepiej używaj łagodnego mydła, które dokładnie oczyszcza bez zatykania porów. Żel pod prysznic z kwasem salicylowym lub nadtlenkiem benzoilu, który często stosuje się w walce z trądzikiem, pomaga złagodzić stany zapalne i wyeliminować bakterie.
Łagodny żel pod prysznic
Złuszczanie skóry
Delikatnym peelingiem usuniesz martwe komórki naskórka, a tym samym zadbasz o to, żeby pory się nie zatykały. Peeling nie powinien być zbyt mocny, ponieważ mógłby podrażnić skórę i w konsekwencji zaostrzyć stan zapalny. Dobrym wyborem są kwas salicylowy lub mlekowy, ponieważ delikatnie złuszczają, usuwają martwe komórki naskórka, a także mają właściwości antybakteryjne.
Pielęgnacja skóry
Po oczyszczeniu i złuszczeniu skóra wymaga dużo uwagi i pielęgnacji. W pierwszej kolejności sięgnij po nietłusty krem nawilżający. Wśród produktów przeciwtrądzikowych lub do bardzo tłustej skory znajdziesz kremy, które zawierają składniki przeciwzapalne, takie jak cynk czy aloes, i jednocześnie koją skórę bez zatykania porów.
Kremy antybakteryjne
Jeśli krostki się zaogniły lub po prostu nie chcą zniknąć, sięgnij po maści antybakteryjne. Wyjątkową skutecznością wyróżniają się produkty z olejkiem z drzewa herbacianego, tlenkiem cynku lub nadtlenkiem benzoilu.
Rada
Jeśli chcesz wyleczyć pryszcze na pośladkach, pod żadnym pozorem ich nie wyciskaj. Może wywołać to podrażnienia i pogorszyć stan zapalny, a nawet spowodować blizny.
Jak zapobiegać krostkom na pośladkach?
Krostkom na pośladkach można skutecznie zapobiegać. To zdecydowanie łatwiejsze niż ich leczenie. Zmień swoją rutynę pielęgnacyjną i postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Noszenie oddychającej odzieży to jeden z kluczowych warunków, jeśli chodzi o zapobieganie krostkom na pośladkach. Unikaj spodni lub spódnic z syntetycznych materiałów i zdecydowanie wybieraj bawełnę, ponieważ pochłania pot i pozwala skórze oddychać. Bardzo obcisłe ubrania sprzyjają podrażnieniom skóry, dlatego zmniejsz tarcie na pośladkach, nosząc luźniejszą odzież.
- Pamiętaj, aby po aktywności sportowej niezwłocznie brać prysznic. Woda z mydłem usunie ze skóry pot i bakterie. Zdejmij przepocone ubrania natychmiast po treningu i nie zakładaj ich po raz drugi. W przeciwnym razie może dojść do namnażania się bakterii i zatykania gruczołów łojowych.
- W leczeniu wyprysków na pośladkach pomagają także nasiadówki z rumiankiem lub przeciwzapalnymi garbnikami. Mają one działanie dezynfekujące i kojące.
- Zbawienny wpływ na poprawę stanu pośladków ma także dieta. Spożywając dużo witamin i minerałów, zadbasz o dobrą kondycję skóry i jej regenerację.
Krostki na pośladkach: Specjalne preparaty czy kosmetyki do pielęgnacji twarzy?
Wiele produktów stosowanych na twarz sprawdzi się również w przypadku pośladków. Zwłaszcza kremy do skóry trądzikowej pomagają także w walce z pryszczami na pupie. Sprawdź jednak, czy kosmetyki nie zawierają żadnych drażniących składników i czy można je bezpiecznie stosować na wszystkich częściach ciała.
- Do oczyszczania najlepiej używać łagodnego żelu myjącego, który nie zatyka porów. Uważaj, aby produkt nie wysuszał zbytnio skóry.
Łagodny płyn do mycia twarzy
- Sięgając po preparat złuszczający z kwasem salicylowym lub kwasem mlekowym, zwróć uwagę, czy nadaje się on do stosowania na ciało. Niektóre peelingi do twarzy mogą zbyt słabo działać na skórę na pośladkach.
- Jeśli decydujesz się na krem nawilżający, powinien on mieć lekką formułę, aby nie zatykał porów. Zasadniczo krem do twarzy można bez problemu stosować także na skórę pośladków.
W większości przypadków do leczenia wyprysków na pośladkach nie potrzebujesz żadnych specjalnych kosmetyków. Jeśli problemy skórne są uporczywe lub krostki nie znikają pomimo podjętych działań, sięgnij po produkty, które zostały opracowane specjalnie z myślą o trądziku na ciele lub skonsultuj się z dermatologiem. Zwłaszcza w przypadku nawracających i rozległych stanów zapalnych lekarz może przepisać Ci specjalistyczne preparaty.
Krostki na pośladkach: Często zadawane pytania
Podsumowanie
Krostki na pośladkach często powstają wskutek tarcia, wilgoci, wahań hormonalnych i zaczopowanych mieszków włosowych. Można sobie z nimi łatwo sobie poradzić, odpowiednio pielęgnując skórę, nosząc oddychającą odzież i przestrzegając higieny. Regularne oczyszczanie i delikatne złuszczanie kwasem salicylowym lub mlekowym zapobiega zatykaniu porów, a lekkie kremy nawilżające koją skórę bez jej nadmiernego natłuszczania. Można również stosować produkty do pielęgnacji twarzy, o ile nie wysuszają one skóry. W przypadku uporczywych lub nawracających stanów zapalnych zaleca się jednak konsultację z dermatologiem.