
Cienie pod oczami: przyczyny, rodzaje i możliwości leczenia
Cienie pod oczami to ciemne plamy pod oczami, które sprawiają, że wyglądamy na zmęczonych lub wyczerpanych. Wiele osób ma cienie pod oczami, ale właściwie nie powinny być one powodem do niepokoju. Tutaj dowiesz się, dlaczego powstają i jak sobie z nimi skutecznie radzić.
20 maja 2025
Jakie są rodzaje cieni pod oczami?
Nie wszystkie cienie pod oczami wyglądają tak samo i nie zawsze są to ciemne plamy na skórze. W zależności od genezy i wyglądu wyróżnia się następujące rodzaje cieni pod oczami:
- Niebieskawe cienie pod oczami: Osoby o cienkiej i bladej skórze mają szczególną tendencję do niebieskawych cieni pod oczami. Powodują je prześwitujące przez skórę naczynia krwionośne.
- Czerwonawe cienie pod oczami: Przyczyną czerwonawych cieni pod oczami mogą być rozszerzone naczynia krwionośne lub stan zapalny.
- Brązowe lub barwnikowe cienie pod oczami: Takie cienie mają częściej osoby o ciemniejszej karnacji – są one zwykle uwarunkowane genetycznie.
- Opuchnięte cienie pod oczami: Występują często razem z workami pod oczami i są spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie.
- Zanikowe cienie pod oczami: Ten rodzaj cieni pojawia się wraz z wiekiem lub znaczną utratą wagi i jest wynikiem redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej.
Zwykle wystarczy spojrzeć w lustro, aby określić, z jakim rodzajem cieni pod oczami mamy do czynienia.
Jaką rolę w przypadku cieni pod oczami odgrywa typ skóry?
Osoby o jasnej karnacji mają zwykle niebieskawe lub fioletowe cienie pod oczami. A to dlatego, że ich skóra jest cieńsza i znajdujące się pod nią naczynia krwionośne są bardziej widoczne. Osoby o ciemniejszej skórze często mają barwnikowe cienie pod oczami. Jest to spowodowane zwiększoną produkcją melaniny. W przypadku cieni pod oczami istotnym czynnikiem są predyspozycje genetyczne. Dlatego niektórzy ludzie są z natury bardziej na nie podatni niż inni.
Przyczyny cieni pod oczami
Występowanie cieni pod oczami zależy od wielu czynników, takich jak np. styl życia lub predyspozycje genetyczne. Częstą przyczyną cieni pod oczami jest brak snu, ponieważ nieregularny rytm dobowy i niewyspanie sprawiają, że skóra wydaje się być bledsza. W konsekwencji naczynia krwionośne mocniej przez nią prześwitują. Jak wspomniano powyżej, cienie pod oczami mogą mieć również podłoże genetyczne – niektórzy ludzie mają naturalnie cienką skórę pod oczami lub silniejszą pigmentację w tym miejscu.
Do innych przyczyn cieni pod oczami zaliczają się:
- Stres: Przewlekły stres sprzyja uwalnianiu kortyzolu, co prowadzi do zmian naczyniowych. Skóra pod oczami wydaje się wtedy bardziej czerwonawa lub niebieskawa.
- Odwodnienie: Kolejną przyczyną cieni pod oczami może być niewystarczające spożycie płynów. Odwodniona skóra jest blada i zapadnięta, a pod oczami pojawiają się ciemne obwódki.
- Papierosy i alkohol: Obie używki nie tylko mają negatywny wpływ na zdrowie, ale mogą być również przyczyną cieni pod oczami. Powodują przesuszenie skóry i jej gorsze ukrwienie.
- Odżywianie: Niedobór składników odżywczych, na przykład żelaza, witaminy K lub przeciwutleniaczy, upośledza krążenie krwi i odbija się na kondycji skóry pod oczami.
- Alergie: Cienie pod oczami są charakterystyczne dla alergików – swędzenie i uczuleniowe reakcje zapalne mogą podrażniać skórę i nasilać objawy.
Jak zlikwidować cienie pod oczami?
Cienie pod oczami, w zależności od ich przyczyny, można usunąć jedynie w ograniczonym zakresie – wspomagająco działa na przykład odpowiednia pielęgnacja skóry. Powinna być ona dostosowana do typu skóry i uwzględniać stopień nasilenia przebarwień:
- Kremy lub sera z kwasem hialuronowym nawilżają i ujędrniają skórę pod oczami.
- Kremy pod oczy z kofeiną pobudzają krążenie krwi i działają obkurczająco.
- Produkty z witaminą C wspomagają produkcję kolagenu i rozjaśniają ciemną skórę pod oczami.
- Sera lub kremy z retinolem stymulują odnowę komórek i wzmacniają skórę.
Kluczowe znaczenie ma konsekwentne stosowanie kremów z filtrem do twarzy. Promieniowanie UV może nasilać barwnikowe cienie pod oczami, dlatego tak ważna jest codzienna ochrona skóry przed słońcem.
Cieniom pod oczami można także zapobiegać, zmieniając styl życia i dietę. Warto zadbać o wystarczającą ilość snu, co najmniej 8 godzin na dobę, aby dać skórze czas do regeneracji. Na organizm pozytywnie wpływa również ograniczenie stresu. Korzystne jest także picie dużej ilości wody i jadłospis bogaty w składniki odżywcze. Poza tym zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia przyczyniają się ogólnie do poprawy samopoczucia i stanu psychicznego. Aktywność fizyczna z kolei pobudza krążenie krwi i likwiduje zastoje limfy.
Rada
Aby przykryć i wizualnie zminimalizować cienie pod oczami, można użyć korektora. Tuszuje on zaczerwienienia i sprawia, że skóra wygląda na świeżą i bardziej wypoczętą. Do czerwonawych cieni pod oczami najlepiej używać produktów o zielonkawym odcieniu, ponieważ dobrze neutralizuje on zaczerwienienia. W przypadku brązowawych cieni pod oczami pomocne będą kolory pomarańczowe. A osoby z niebieskawymi cieniami powinny sięgnąć po żółte.
Domowe sposoby na cienie pod oczami
W walce z cieniami pod oczami, przynajmniej na krótką metę, mogą pomóc także domowe sposoby:
- Zimne torebki z herbatą mają działanie obkurczające i przeciwutleniające. Idealna do tego celu będzie herbata zielona lub czarna, ponieważ zawierają kofeinę.
- Plasterki ogórka prosto z lodówki nawilżają i przyjemnie chłodzą skórę.
- Dobry efekt daje także zimna łyżka przyłożona pod oko, ponieważ zmniejsza obrzęk i pobudza krążenie krwi.
- Żel z aloesu ma działanie chłodzące i sprawia, że twarz wygląda na wypoczętą.
Zabiegi medyczne na cienie pod oczami
Jeśli produkty do pielęgnacji skóry lub domowe sposoby nie wystarczają, aby usunąć cienie pod oczami, można oddać się w ręce specjalistów:
- Zabiegi laserowe redukują pigmentację i stymulują odnowę skóry.
- Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym wypełnia zapadnięte partie skóry wokół oczu i zmniejsza cienie.
- Peelingi z kwasem owocowym przyspieszają złuszczanie skóry i rozjaśniają ciemne przebarwienia.
Podsumowanie
Podsumowanie Cienie pod oczami to zazwyczaj problem kosmetyczny, który może mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy są to predyspozycje genetyczne, niedobór snu, nadmiar stresu czy niewłaściwa dieta: Przy odpowiednim podejściu i zbadaniu genezy problemu istnieją możliwości, aby się ich pozbyć. Z cieniami pod oczami można walczyć domowymi sposobami, produktami do pielęgnacji skóry i, w razie potrzeby, zabiegami medycznymi. Opcją, która sprawdzi się w każdym przypadku, jest zatuszowanie ich odpowiednim makijażem. W likwidacji cieni pod oczami pomogą także zdrowy styl życia, wystarczająca ilość snu, pożywna dieta i właściwa pielęgnacja skóry.